Vyhľadávanie
Rubriky
Články publikované v tlači
Aktuálne príspevky
 
 Najčítanejšie:
 
Prihlásenie
  login:   
  heslo:  
   

Peter KELE - autor stránky Účelom tejto stránky je predstaviť verejnosti horolezca, cestovateľa a bádateľa Františka Kele-ho, ktorý celý svoj život zasvetil poznávaniu a výskumu našej planéty, pričom zviditelňoval náš štát a národ na všetkých kontinentoch. Z týchto ciest napísal množstvo kníh a nafotil množstvo obrázkov, ktoré Vám tu zároveň chcem ukázať.

Administrator

Jeden z autobusov prenajatých v Afganistane
   Výpravu organizovala TJ IAMES Bratislava v spolupráci so Slovenskou geografickou spoločnosťou pri SAV. Výprava mala za cieľ zdolať najvyšší vrch Afganistanu - 7 495 metrov vysoký Nošak v Hindúkuši. Navyše sa pôsobením výpravy napĺňala myšlienka Sekcie pre výskum vysokých pohorí a expedičnú činnosť SGS pri SAV - spolupráca prírodovedcov a horolezcov v horskom teréne. Expedícia na Nošak bola akousi "náhradou" za plánovanú výpravu na Mount Everest a zároveň dôstojnou prípravou na cestu k najvyššiemu vrchu planéty - v ktorú sme všetci dúfali.
Publikované: 19.01.2015 v rubrike: Ázia   Diskusia: jeden príspevok pridaj príspevok   

   Po návrate z expedície Vava´u 1911 – 2011 som sa nádejal, že spravíme dobrý čin, keď Športový klub IAMES v Bratislave ponúkne repliku pylónov ako dar múzeu na Košariskách. Priznám sa bol som aj s ostatnými členmi expedície sklamaný, keď generálny riaditeľ SNM pán doktor Púdelka návrh zamietol s odôvodnením, že je to „zlý nápad“.
Publikované: 18.08.2012 v rubrike: Články publikované v tlači   Diskusia: jeden príspevok pridaj príspevok   

Publikácia v pevnej väzbe má 248 strán textu, 20 strán farebnej obrazovej prílohy
   Názov knihy predstavuje preklad domorodého názvu najvyššieho vodopádu sveta (Kerepacupai-meru), ktorý je známy ako Angelov vodopád. Päť kapitol cestopisu predstavuje päť výprav. Dve z nich boli namierené do destinácií v Európe (Island, kapitola má názov „V krajine dlhých plotov“, Sicília a Liparské ostrovy, názov kapitoly „K vriacim kotlom Stredozemného mora“).
Publikované: 14.02.2005 v rubrike: Cestopisné knihy   Diskusia: jeden príspevok pridaj príspevok   

Expedičná pohľadnica - v popredí plastika - Arktický kvet
   Cieľom výpravy bolo nie len dosiahnuť po prvý raz v histórii Slovenska Severný pól, ale najmä absolvovať tréning v príprave na Južný pól. Tréningový tábor na driftujúcom ľade niesol názov "Dočasná polárna stanica Slovensko 1".
Publikované: 01.08.2004 v rubrike: Arktída   Diskusia: jeden príspevok pridaj príspevok   

Vydala TJ IAMES Bratislava , 1975
   Hoggar 73, zostavili: I.Dieška, A.Halás, F.Kele - pre vnútornú potrebu vydala TJ IAMES Bratislava, rok 1975, náklad 500 ks.
Uvádzam predhovor autorov:
Hoggar sa dostáva do rôznych svetových prehľadov významných horolezeckých podujatí najmä vďaka jednému z najkrajších štítov Ilamane, ktorý často porovnávajú s Matterhornom.

Publikované: 23.07.2004 v rubrike: Vedecko - náučné   Diskusia: jeden príspevok pridaj príspevok   

vyšlo v MEDIA TRADE, spol s r.o.- Slovenské pedagogické nakladateľstvo, Bratislava 1998
   vyšlo v MEDIA TRADE, spol s r.o.- Slovenské pedagogické nakladateľstvo, Bratislava 1998, F.Kele, P.Mariot
Úvod, napísaný autormi:
Ako mladí chlapci sme neraz prečítali pútavé cestopisy svetohežníkov, medzi ktorými
nechýbali Haliburton, Hamzelka a Zikmund, Amzundsen, Buhl aleho Sloucam. Spolu s nimi sme sa v romantických rojčeniach a snoch vydávali na ďaleké cesty, krížom-krážom po našej planéte.

Publikované: 23.07.2004 v rubrike: Vedecko - náučné   Diskusia: 2  príspevky pridaj príspevok   

Členovia expedície po inštalovaní pamätnej tabule
   Výprava Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika bola upriamená k Mont Blancu (výprava po Štefánikových stopách). Ako prvá v histórii uskutočnila v Chamonix rad podujatí na poctu tohto muža. Jej členovia vystúpili po Bossonskom ľadovci na najvyšší vrchol Európy, osadili pamätnú dosku na budove miestneho astronomického observatória a darom obohatila Musé Alpin o unikátnu fotodokumentáciu z čias pôsobenia Štefánika na vrchole (Janssenovo observatórium).
Publikované: 23.07.2004 v rubrike: Európa   Diskusia: pridaj príspevok   

Slovenské pedagogické nakladateľstvo, Bratislava 1992
   Kele František - Mariot Peter, Ostrovy a súostrovia Oceánie, Slovenské pedagogické nakladateľstvo, Bratislava 1992
Encyklopédia venovaná - z pohľadu Európanov - málo známej časti sveta - (podtitul "Malá encyklopédia Melanézie, Mikronézie a Polynézie")
Vyše tretiny povrchu našej planéty pokrýva Tichý oceán. V šíravách jeho vôd je rozptýlených viac ako desať tisíc ostrovov a ostrovčekov, ale zaberajú len 0,7 % rozlohy tohto najväčšieho oceánu sveta. Objavovanie jednotlivých ostrovov bolo preto v minulosti predovšetkým vecou náhody.

Publikované: 22.07.2004 v rubrike: Vedecko - náučné   Diskusia: 2  príspevky pridaj príspevok   


 
Od Kriváňa
František KELE - horolezec, cestovate a spisovateľ
po Everest
Stránka Pavla Barábša
 
« February 2020 »
Ned Pon Uto Str Štv Pia Sob
            1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
Aktualizované: 09.02.2020     Napíš e-mail:  autorovi stránky