Vyhľadávanie
Rubriky
Články publikované v tlači
Aktuálne príspevky
 
 Najčítanejšie:
 
Prihlásenie
  login:   
  heslo:  
   

Peter KELE - autor stránky Účelom tejto stránky je predstaviť verejnosti horolezca, cestovateľa a bádateľa Františka Kele-ho, ktorý celý svoj život zasvetil poznávaniu a výskumu našej planéty, pričom zviditelňoval náš štát a národ na všetkých kontinentoch. Z týchto ciest napísal množstvo kníh a nafotil množstvo obrázkov, ktoré Vám tu zároveň chcem ukázať.

Jeden z autobusov prenajatých v Afganistane
Expedícia Hindúkuš ´74
   Výpravu organizovala TJ IAMES Bratislava v spolupráci so Slovenskou geografickou spoločnosťou pri SAV. Výprava mala za cieľ zdolať najvyšší vrch Afganistanu - 7 495 metrov vysoký Nošak v Hindúkuši. Navyše sa pôsobením výpravy napĺňala myšlienka Sekcie pre výskum vysokých pohorí a expedičnú činnosť SGS pri SAV - spolupráca prírodovedcov a horolezcov v horskom teréne. Expedícia na Nošak bola akousi "náhradou" za plánovanú výpravu na Mount Everest a zároveň dôstojnou prípravou na cestu k najvyššiemu vrchu planéty - v ktorú sme všetci dúfali.
   Silné horolezecké družstvo doplnil lekár, kameraman a dvaja vedci. Dr. Jedlička z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a Dr. Mitter zo Správy slovenských jaskýň v Liptovskom Mikuláši. Prvý z vedcov sa venoval entomológii, druhý bol speleológ.


Horolezci výpravy vystúpili na Nošak (7 495 m), na Gubaz - e - Safet (6 800 m), Asp - e -Safet (6 607 m) a ďalšie štíty.


Účastníci expedície: T. Šurka (vedúci), F. Kele (horolezecký vedúci), M. Mereš, R. Mock, M. Zaťko, P. Rajtar, A. Halás, I. Kluvánek, V. Tatarka, J. Oršula, M. Šajnoha, L. Páleníček, J. Oškvarek, J. Čupel, J. Kertész, R. Meššo, J. Zeman, R. Mládek, J. Zaťko, E. Hasík, L. Dívald (lekár), M. Vanek (kameraman), L. Jedlička (biológ), P. Mitter (geograf)


Poznatky a fotografie z výpravy boli publikované v publikácii Krajina, ľudia, životné prostredie (F. Kele - P. Mariot, Veda 1983), v knihe Zem okolo nás (F.Kele - P. Mariot, Slovenské pedagogické nakladateľstvo 1998) a v súbore fotografií Hindúkuš (A. Halás - F.Kele, ČSTK - Pressfoto 1976)

Publikované:  19.01.2015 v rubrike   Ázia.
Diskusia: jeden príspevok
Autor:  Administrator  - Administrator
Náhľad článku pre tlač

 
pravy
Stránka Pavla Barábša
Od Kriváňa
František KELE - horolezec, cestovate a spisovateľ
po Everest
Pridajte svoj link
Zoznam linkov
Prezerať
Vyhľadávať
Pridať kategóriu
Pridať odkaz
Aktualizované: 15.01.2016     Napíš e-mail:  autorovi stránky