Vyhľadávanie
Rubriky
Články publikované v tlači
Aktuálne príspevky
 
 Najčítanejšie:
 
Prihlásenie
  login:   
  heslo:  
   

Peter KELE - autor stránky Účelom tejto stránky je predstaviť verejnosti horolezca, cestovateľa a bádateľa Františka Kele-ho, ktorý celý svoj život zasvetil poznávaniu a výskumu našej planéty, pričom zviditelňoval náš štát a národ na všetkých kontinentoch. Z týchto ciest napísal množstvo kníh a nafotil množstvo obrázkov, ktoré Vám tu zároveň chcem ukázať.

Salto Angel
II. Karepacupay Meru - Rieka padajúca z nebies
   Objav roku 1935 na rieke Churún
Najvyšší vodopád sveta Karepacupay Meru (979 m) vo Venezuele premenovali podľa jeho objaviteľa Angelov vodopád (anglicky Angel Falls, španielsky Salto Angel). Neviem, či máme právo premenúvať pôvodné názvy domorodcov, ale aj keď tak robíme, dopúšťame sa najmenej etickej chyby.
Geografické názvy sú často veľmi poetické. Platí to najmä o pôvodných miestnych názvoch. Bieli "znovuobjavitelia" jedinečných prírodných krajín a geografických objektov však vtláčajú do pomenovaní svoj pohľad, svoj názor a svoju kultúru. Zoberme si len jeden príklad. Najvyšší vrch sveta volajú Tibeťania "Čomolungma", teda matka bohyňa Zeme. Aj nepálsky názov Sagarmatha má sakrálny význam. Ale Briti sa rozhodli inak. Keď roku 1852 zistili, že štít pracovne označený ako Peak XV je najvyšší vrch Zeme, rozhodli sa pomenovať ho na počesť vtedajšieho predsedu objaviteľskej organizácie (Survey of India) Sira Georga Everesta. A máme to - Mount Everest. Keby na čele Survey of India stál napríklad muž s menom Vlado Baran, najvyšší štít sveta by sme volali Mount Baran.
   Alebo iný príklad. Najvyšší vrch na Novom Zélande - Aorangi (Veľký biely mrak), bieli prisťahovalci premenovali podľa kapitána Cooka - Mount Cook. A viete ako nazývali domorodci Veľkonočnho ostrova svoju domovinu pred príchodom belochov ? "Te - Pito - Te Henua" - Pupok sveta.
Pravdaže nemám nič proti Jimmy Angelovi, proti Sirovi Everestovi alebo kapitánovi Cookovi. Ale posúďte sami. Domorodý názov najvyššieho vodopádu sveta v jazyku Pemónov značí: Rieka padajúca z neba, Nebeská rieka, Rieka z neba... Som presvedčený, že by s mojim názorom súhlasil aj Jimmy Angel.
Najvyššie vodopády sveta:
Angel 979 m (Venezuela), Tugela 948 m (Južná Afrika, Natal), Yosemite 739 m (USA, Kalifornia), Cuquenán 61O m (Venezuela), Sutherland 580 m (Nový Zéland), Východný Mardalsfoss 517 m (Nórsko), Takakkaw 503 m (Kanada), Giétroz 498 m (Švajčiarsko), Ribbon 491 m (USA, Kalifornia), King George VI. 488 m (Guyana)
Vodopády podľa prietoku vody (priemerný ročný prietok v m3 - sek): Ani jeden z desiatych najvyšších vodopádov nefiguruje medzi najmohutnejšími vodopádmi
Livingstonove vodopády 35 110 (rieka Kongo, štát Zair), Khone 11 610 (Mekong, Kambodža-Laos), Ngaliema (Stenleyove vdp.) 6 550 (Lualaba, Zair), Niagara 5 936 (Niagara, USA-Kanada), Grande 3 000 (Uruguaj, Argentína-Uruguaj)
Príbeh o objavení vodopádu sa v Amerike sa často rozpráva vo viacerých verziách a stal sa už vlastne legendou. Sú to legendy, ktoré sa viažu ku skutočnému mužovi, americkému pilotovi, dobrodruhovi - James Crawford Angelovi, nazývanom "Jimmy".
Jeden z príbehov hovorí o tom, ako niekedy na začiatku dvadsiatych rokov minulého storočia sedel Jimmy Angel v bare v Panama City. Jeden z okolo sediacich mužov mu začal rozprávať o tom, ako našiel niekde na juhu Venezuely rieku plnú zlata.
Kde presne? Muž neodpovedal na otázku priamo, ale povedal, že si je istý, že by rieku našiel. Len nemá ten správny dopravný prostriedok... Rýchlo sa dohodli. Jimmy mal lietadlo, Jack vedel o rieke. Bez prístrojov a máp sa vydali na cestu. Jimmy Angel sa v navigácii riadil pokynmi svojho spoločníka. Ten ho nakoniec doviedol k pristátiu na jednom z mnohých bezmennom tabuľovom vrchu v juhovýchodnej Venezuele. Pristali v blízkosti rieky. Ani meno rieky však dvaja dobrodruhovia nepoznali. A z tejto rieky vyťažili v priebehu týždňa 30 kilogramov zlata! So zlatým nákladom sa vrátili späť do civilizácie. Zbytok svojho života zasvätil Jimmy Angel hľadaniu zlatonosnej rieky. Bez úspechu.
Angel venoval veľa času a energie hľadaniu rieky, až jedného dňa roku 1935 letel pozdĺž rieky Churún,
ktorá pramenila v hlbokom kaňone na Ayuán - tepuí. Na západnej stene kaňonu zbadal obrovský vodopád, ktorého výšku odhadol na kilometer... Dnes nesie vodopád jeho meno.
Najvyšší vodopád na Zemi drží ešte jeden rekord. Keďže bol objavený až roku 1935, patrí mu označenie - jeden z posledných svetových geografických rekordov. Pravdaže prvé správy hovorili o jeho výške len v rovine odhadov.
Až roku 1949 sa podarilo zmerať presnú výšku vodopádu. Bola to americká novinárka Ruth. Robertsonová z Daily Journalu - v angličtine vychádzajúci časopis v Caracase - ktorá iniciovala výpravu vedenú Alexandrom Laime. A bola úspešná. Vstúpila do histórie ako prvý človek, ktorému sa podarilo Jimmyho odhad o výške vodopádu potvrdiť.
Roku 1937 "Jimmy" havaroval pri pristátí na náhornej plošine, z ktorej sa vodopád rúti do takmer kilometrovej hĺbky. Pilot neodhadol mäkký bahnistý trávnatý podklad a jeho lietadlo Flamingo G-2-W sa zaborilo nosom do zeme. Na palube bola aj jeho manželka Marie Angel a dvaja spolucestujúci - Gustavo Heny a Miguel Delgado.
"Jimmy" Angel sa prejavil nie len ako dobrý pilot v neznámom teréne Auyán-tepuí, ale aj ako zdatný vrchár. Bezpečne doviedol svojich spoločníkov do indiánskej osady Kavác na južnom okraji ťažko schodného masívu.
Posádka sa našťastie zachránila, ale nebolo to ani vtedy a nie je to ani teraz také jednoduché zísť z náhornej plošiny Auyán-tepuí na jej úpätie. Trosky lietadla zostali pri prameňoch Angelovho vodopádu až do roku 1970. Letectvu venezuelskej armády sa ho podarilo zniesť a dnes je vrak vystavený ako múzejný exponát na letisku Ciudat Bolivar, prístavného mesta na rieke Orinoko.
Mal som šťastie pozorovať a fotografovať Angelov vodopád z viacerých pohľadov. Po prvýkrát som ho videl z motorového člna, na ktorom sme museli prekonať vyše 90 kilometrov, aby sme sa dostali na miesta, odkiaľ ho sledoval a pomenovali prví domorodci. Musel som im dať za pravdu. Dvadsať razy vyšší vodopád ako známa Niagara (49 m) preteká z horného okraja plošiny Auyán-tepuí a rúti sa doslova z neba. Na druhý deň som pozoroval vodopád z malej cesny, zo šesťmiestneho lietadielka. Snažil som sa priblížiť k pocitom "Jimmyho" Angela z roku 1935. Predstava o jeho zážitku zostala pravdaže niekde mimo mňa, pretože som "znovuobjavoval" najvyšší vodopád na Zemi pre seba. Pocit osobného znovuobjavovania je jedinečný pre každého, kto sa vyberie do sveta za poznaním a vôbec neprekáža, že pred ním objavoval svet Columbus, Amundsen alebo Halliburton.

Publikované:  15.09.2004 v rubrike   Články publikované v tlači.
Diskusia: 2  príspevky
Autor:  Peter Kele  - webmaster
Náhľad článku pre tlač

 
pravy
Stránka Pavla Barábša
Od Kriváňa
František KELE - horolezec, cestovate a spisovateľ
po Everest
Pridajte svoj link
Zoznam linkov
Prezerať
Vyhľadávať
Pridať kategóriu
Pridať odkaz
Aktualizované: 15.01.2016     Napíš e-mail:  autorovi stránky