Vyhľadávanie
Rubriky
Články publikované v tlači
Aktuálne príspevky
 
 Najčítanejšie:
 
Prihlásenie
  login:   
  heslo:  
   

Peter KELE - autor stránky Účelom tejto stránky je predstaviť verejnosti horolezca, cestovateľa a bádateľa Františka Kele-ho, ktorý celý svoj život zasvetil poznávaniu a výskumu našej planéty, pričom zviditelňoval náš štát a národ na všetkých kontinentoch. Z týchto ciest napísal množstvo kníh a nafotil množstvo obrázkov, ktoré Vám tu zároveň chcem ukázať.

História replík pylónov z Vava´u
   Po návrate z expedície Vava´u 1911 – 2011 som sa nádejal, že spravíme dobrý čin, keď Športový klub IAMES v Bratislave ponúkne repliku pylónov ako dar múzeu na Košariskách. Priznám sa bol som aj s ostatnými členmi expedície sklamaný, keď generálny riaditeľ SNM pán doktor Púdelka návrh zamietol s odôvodnením, že je to „zlý nápad“.
   Naopak, som presvedčený, že v múzeu by replika posilnila Štefánikovu astronomickú dimenziu.

Viem, že replika nemá muzeálnu ani historickú hodnotu – som však presvedčený, že generálny riaditeľ SNM a spoluautor súčasnej expozícii v Múzeu Milana Rastislava Štefánika na Košariskách podcenil silnú motivačnú hodnotu tejto repliky.

Po čase, keď sme medzitým už našli miesto na umiestnenie repliky, oslovil ma doktor Púdelka a zvolal poradu, aby vyšiel v ústrety našej snahe a prehodnotil aspoň čiastočne svoje pôvodné stanovisko. Na porade sa zúčastnili okrem mňa aj Jaroslav Oršula (ŠK IAMES Bratislava), Alena Petráková (riaditeľka múzeí na Myjave a na Košariskách) a pani Anna Abramovičová (starostka Košarísk).

Na stretnutí sa dohodlo, že repliku príjme ako dar obec Košariská a umiestni ju na revitalizovanom námestí. Dočasne bude replika na dvore múzea.

Keďže umiestnenie repliky na Košariskách bolo dlho v nejasnej polohe (dokonca sme uvažovali, že repliku umiestnime na našej chalupe neďaleko Bradla), hľadal som iné dôstojné miesto. Po zvažovaní možností som priateľom z expedície navrhol, že ponúkneme umiestnenie replík v hvezdárni v Malých Bieliciach.

Hlavným dôvodom, prečo som sa rozhodol pre Malé Bielice bola skutočnosť, že klub Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika patrí medzi naše mimoriadne aktívne kluby. Vďaka predsedovi klubu Štefanovi Ševčíkovi, ktorý sa chopil myšlienky a pripravil pôdu k jej uskutočneniu. Nebyť Števa Ševčíka, repliky pylónov by v priestoroch hvezdárne nestáli. S porozumením sa stretol aj u primátora mesta Partizánske a aj u riaditeľa hvezdárne Vladimíra Meštera.

K slávnostnému odhaleniu replík došlo 20 júla, v predvečer 132 výročia Štefánikových nedožitých narodenín. Medzi vzácnymi hosťami bol aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič, ktorý prijal osobné pozvanie Štefana Ševčíka. Podujatia sa zúčastnil aj predseda Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika Ján Tatara.

Otvorenie malej slávnosti zverili organizátori Františkovi Kelemu. Kele v krátkosti informoval o pylónoch na Vava´u, ich aktuálnej replike a poďakoval všetkým, ktorí pomohli zrealizovať zhotovenie repliky. Slávnostné príhovory predniesli minister Dušan Čaplovič, primátor mesta Partizánske Jozef Božik a predseda Trenčanskeho samosprávneho kraja Pavol Sedláček.

František Kele uviedol, že pri replike pylónov z Vava´u bude umiestnená nasledujúca informácia:„V apríli roku 1911 pozoroval Milan Rastislav Štefánik úplné zatmenie Slnka na ostrove Vava’u (Kráľovstvo Tonga).

V tom čase si astronómovia pod svoje prístroje zhotovovali betónové statívy. Taký statív si vybudoval aj Štefánik. Jeho zbytky sa zachovali nad mestečkom Neiafu na ostrove Vava´u dodnes. Tieto dva pylóny sú jedinou hmatateľnou pamiatkou na Štefánika na Južnej pologuli. Predstavujú naše kultúrne dedičstvo.

Na pylónoch je vyryté meno nášho astronóma – Stefanik, dátum pozorovania (29. avril 1911), v domorodnom jazyku MATEAELA (sledovanie) a SIALEPELE (smrť Slnka) – teda „sledovanie smrti Slnka” ako domorodci označujú jeho zatmenie.

Repliky sú zhotovené v originálnej veľkosti. Symbolická maketa ďalekohľadu je v pomere 1 : 1,5 . Originálny ďalekohľad mal drevený tubus a zhotovil ho sám Štefánik. Spôsob umiestnenia repliky ďalekohľadu na pylónoch nezodpovedá pôvodnej, zložitej kovovej konštrukcii. Symbolická maketa Schaerovho ďalekohľadu je v pomere 1:1,5.

Pylóny objavila expedicia Združenia AntArktis v roku l 994 ((J. Husár, F. Kele, M. Musil). Na jednom z nich pripevnili pamätnú dosku (v slovenčine a angličtine). Druhá pamätná doska je na Vava’u v anglickom jazyku. Pri príležitosti stého výročia pozorovania zatmenia Slnka ju v roku 2011 odhalili členovia expedície Športového klubu IAMES Bratislava (F. Kele, J. Oršula, M. Supek, M. Šimunič, M. Vasilko – Kele). Repliku na námet F. Keleho zhotovili J. Oršula a M. Supek. Obe výpravy pôsobili v Polynézii pod záštitou Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika.“

Repliku ďalekohľadu zhotovil Vendelín Murárik. Nad zhotovením repliky a jej simulovanom pripevnení medzi pylóny dohliadal astronóm RNDr. Juraj Toth, PhD.




František Kele


Publikované:  18.08.2012 v rubrike   Články publikované v tlači.
Diskusia: jeden príspevok
Autor:  Administrator  - Administrator
Náhľad článku pre tlač

 
pravy
Stránka Pavla Barábša
Od Kriváňa
František KELE - horolezec, cestovate a spisovateľ
po Everest
Pridajte svoj link
Zoznam linkov
Prezerať
Vyhľadávať
Pridať kategóriu
Pridať odkaz
Aktualizované: 15.01.2016     Napíš e-mail:  autorovi stránky